in

Baba Olmak İstemeyen Erkekler

Nerde Bu babalar ?

Aileniz, eş arkadaş, hatta mevzu komşu sormaya başladı: “Çocuk ne süre?” Onlara eşinizin istemediğini söyleyemiyor olabilirsiniz fakat kendinize eşinizin de haklı olabileceğini hatırlatıp kaygılarını doğru iletişimle giderebilirsiniz.

Sevdiğiniz insanla sonunda hayallerinizdeki benzer biçimde bir yuva kurdunuz. Her şey fazlaca güzel gidiyor, ta ki çevrenizdeki tüm tanıdıklarınız sözleşmiş benzer biçimde, “Eeee, çocuk ne süre?” diye sormaya başlayana kadar. Evet, evlenmek bununla beraber çocuk düşüncesini getirse de kimi zaman çiftler evlenmeden ilkin mevzuyu asla konuşmadıkları için birden bu soruyla karşılaşmak onları şaşırtabiliyor. Kimi zaman de birinin çocuk isteyip ötekinin hazır olmaması, çoğunlukla da adamın “Ben hemen hemen baba olmaya hazır değilim” cevabı dengeleri bozabiliyor.

Onun kaygılarını anlayın
Adam çocuk istemiyorsa, nedenlerini ve var ise kaygılarını iyi idrak etmek ve gidermek yoluna gitmek gerekiyor. Psk. Serap Duygulu, adamın kendine bakılırsa haklı sebepleri olabileceğini göz ardı etmemek icap ettiğini belirtiyor ve şu şekilde devam ediyor: “Zira evliliğin başlangıcında eşler hemen hemen birbirini tanıma ve ortak hayata alışma dönemindeyken, çocuk sahibi olmak tüm o planları değiştirecek ve yaşamın akışını çocuk üstüne oluşturmak gerekecek. Üstelik annenin bilhassa ilk aylarda devamlı bebeğiyle ilgilenmesi adam için bir anlamda ikinci planda kalmak anlamına gelebiliyor. O nedenle adamın bu isteksizliğini ve kaygılarını iyi idrak etmek ve gidermeye çalışmak evlilik için de fazlaca mühim. Aynı durum adam için de hanım de ilgilendiriyor.” Psk. Duygulu’ya bakılırsa erkekler için çocuk sahibi olmaktan çekinmenin arkasında yatan duygu çoğu zaman istedikleri benzer biçimde hareket edememek, özgürlüklerin kısıtlanması ve çocuk için iyi anne-baba olamama, çocuğa sıhhatli bir gelecek verememe korkusu benzer biçimde sebepler olabiliyor. Bu kaygıları iyi idrak etmek ve karşılıklı olarak gidermeye çalışmak, gerekirse çocuk isteğini iki tarafın hazır olacağı zamana ertelemek en doğrusu oluyor.

İstemiyor şundan dolayı…
Elbet her kişi kendi geçmişinde yaşamış olduğu olayların gelecekte de yaşanacağı korkusu duyabiliyor. Geçmiş kaygılar sebebiyle bugün bazı adımları atmaktan, bazı kararları almaktan çekinebiliyor. Baba olmak da bu tarz bir olay. Geçmişte kendi babasından alaka ve sevgi görmemiş ya da sıhhatli bir baba-çocuk ilişkisi kuramamış bir adam, evladı için iyi baba olamayacağı korkusu yaşayabiliyor. Psk. Serap Duygulu, anne ve baba adaylarını en fazlaca korkutan duygunun çoğunlukla çocuğuna iyi bir ebeveyn olamamak korkusu bulunduğunu söylüyor, “O nedenle durumu iyi idrak etmek ve gerekirse bu kaygıları gidermek için bir uzman desteği almak doğru bir yaklaşım”diyor.

baba olmak

Mecburi babalar hüzünlü çocuklar

Çocuğun gelişiminde ilk üç sene anne ile birlikteliğin mühim olduğu bir dönem olsa da çocuğunu benimseyen, onu sevinçle kabul eden babanın varlığı da çocuğun diğerleriyle ilişkisinden değişik doyum ve tecrübe yaşamasını sağlıyor. Bu yaşantı çocukla baba içinde güçlü bağlar oluşturuyor. Uzman Psikolog Yüksel Artar, “İstemeden çocuk sahibi olan baba, eğer çocukla ilişki kurmaktan kaçınırsa çocuğun da babaya yakınlık duyması güçleşiyor. Çocuğun kendini reddedilmiş hissetmesine niçin oluyor ve kişilik algısının oluşumunu negatif olarak etkiliyor. Baba da bu sırada kendini baskı altında hissedebiliyor, eşine içten içe kızgınlık duyabiliyor. Öteki taraftan bebeğe kafi alaka göstermediğinde suçluluk da hissediyor. Eşinden beklediği desteği alamayan anneler ise kendilerini yalnız bırakılmış ve kırgın hissedebiliyor. Bu duygular ifade edilmeyip biriktirildiğinde eşler birbirlerinden uzaklaşabiliyor. Eğer eşler birbirlerine açık davranıp duygularını paylaşırlarsa birbirlerini anlamaları ve bu durumun üstesinden gelmeleri kolaylaşıyor” diyor.

Baba olmamanın 4 sebebi
Psikolog Serap Duygulu baba olmak istememenin genel anlamda dört temel sebebi bulunduğunu söylüyor:
• Geçmişte yaşamış olduğu, kendi ailesine ve babasına ilişkin deneyimler,
• Çocuğuna iyi bir gelecek sağlayamama, iyi bir baba olamama kaygısı,
• Eşi tarafınca dikkatsizlik edilme, dışlanma endişesi.
• Evlilikle ilgili negatif düşünceler, evliliğin sürüp sürmeyeceğine dair güvensizlikler.

Birinci tamam, ya ikinci?
Birinci evladı kabul eden sadece ikincide direnen babalar da oluyor. Uzm. Psk. Yüksel Artar, bunun ihtimaller içinde nedenlerini de şu şekilde sıralıyor:
• Tam birinci çocuk büyüyüp anne-babaya bağımlılığı azalmışken ve babalar kendi rutinlerine geri dönmüşken ikinci bir çocukla başa dönmek istemeyebiliyor.
• Evliliğin iyi gitmediğini düşünüp, birlikteliği sürdürmek istemeyebiliyorlar.
• Maddi koşulların ikinci çocuk için kafi olmadığını düşünebiliyorlar.
• İlk çocuğun çeşitli nedenlerle (sıhhat, kişilik özellikleri, ailedeki koşullar) zor büyütülmüş ve aileyi yormuş olması nedenler içinde olabiliyor.

baba olmaktan korkma

İyi bir baba olmak için neler yapılabilir?
Kendi babası ile iyi ilişkileri olsun yada olmasın, baba olmanın çeşitli mesuliyet ve yükümlülükler getirdiğinin bilincinde olan kişiler baba olmaktan kaygı duyabiliyorlar. İyi baba olmak, bebeğe kendi zihninde ve yaşamında alan açmakla başlıyor. Hamilelikten itibaren bebeğin gelişimini izlemek, anneye bu süreçte destek vermekle devam ediyor. Doğumundan itibaren bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasında anneye destek olmak da bebekle fizyolojik ve ruhsal bağın oluşumunda fazlaca mühim. Çocuğun gelişme aşamalarında anneyle ortaklık yapmak, çocuğun sorumluluklarını beraber paylaşmak, çocuğa hususi süre ayırarak kendisi için önemini göstermek, çocuğun varlığına ve kişiliğine saygı duymak iyi baba olmanın ön koşulları içinde içeriyor.
Uzman Psikolog Yüksel Artar, “Bir çocuğun eğitimi, bakımı ve çocukla ilişki kurma görevlerinde annenin sorumluluğu o denli fazlaca ön plana çıkarılıyor ki babanın önemi ve yeri bir çok süre unutuluyor. Oysa evlatların anneleriyle olmasıyla birlikte babalarıyla da bağlılık ve itimat ilişkisine, alaka ve sevgisine gereksinimleri var” diyor.

Baba fazlaca mühim bir rol model
Babanın çocuk üstündeki en mühim rollerinden biri de psikoseksüel gelişimi üstündeki tesirleri… Kız ve adam evlatların doğuştan getirmiş olduğu kendi cinsiyet rollerine ilişkin özellikleri sadece uygun modellerin izlenmesi ve yansılamak edilmesi kanalıyla gelişiyor. Babanın aile içindeki tavrı, fonksiyonu, çocuğuyla kurduğu yakın, açık ve güvenli bir ilişki bilhassa adam çocuğun babayla özdeşleşmesini kolaylaştırıyor ve kendi cinsiyet rolünü geliştirmesine destek oluyor. Aynı şekilde kız evlatları için de babanın görevi karşı cinsel anlaması açısından ehemmiyet taşıyor. Kız evlatları babalarını gözlemleyerek ve onunla etkileşime girerek karşı cinse karşı iyi mi davranıldığını öğreniyor. Babalar, evlatların toplumsal ve duygusal gelişimlerinde de mühim rol oynuyor.

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Mayalı kolay poğaça tarifi

Arnavut Ciğeri