in

Çay nasıl güzel demlenir?

Çay var içersen…

Çay nasıl güzel demlenir? Çay içmeyi oldukca seviyoruz, günün her anında bizlere birlikte rol alıyor. Eğer güzel demlenmiş bir çay var ise, keyfimize keyif katıyor. ‘kadın kitabı’ olarak güzel çay demlemenin püf noktalarını siz kıymetli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Ek olarak, çayın yararları hakkında bilgiler sunuyoruz.

Çay demlemenin en mühim püf noktalarından biri, içme suyu kullanmaktır. Musluk suyundaki klor, çayın tadını acılaştırır. Eğer, her yudumda lezzeti sezmek istiyorsanız, içme suyunu tercih etmenizi tavsiye ederiz. Suyun PH kıymeti 7 ila 8 içinde olursa, daha güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Elbet, çay demlerken kullandığımız aparatların araç-gereç türü oldukça önemlidir. Porselen demlikler, çayın güzel demlenmesine destek olurken çayın tazeliğini korumada mühim rol oynuyor. Çay keyfiniz için porselen demlik kullanabilirsiniz.

Çay satın alırken, paket üstündeki üretim tarihini kesinlikle deneyin. Yakın tarihte üretilmiş çaylar daha tazedir ve bu lezzetini büyük oranda belirler. Güvenilir markalardan çay almaya itina gösterin. İçerikleri daha temizdir, kaliteli çay yaprakları kullanılır ve gıda değerleri korunur.

Çayda değişik lezzetleri sevenler kimi zaman kaçak çay diye tabir edilen daha yoğun aromalı çaylarla karışım yapmayı tercih ediyor. Aynı şekilde, tomurcuk çay da lezzeti ve kokuyu zenginleştirmek için iyi bir seçenektir. Çayın içinde karanfil, portakal kabuğu, çubuk tarçın benzer biçimde ilaveler yapmış olup yeni tatlar elde edebilirsiniz.

Adım adım çay demlemenin püf noktaları

Çay demlerken suyun sıcaklığı oldukça önemlidir. Kesinlikle, fokur fokur kaynayan suyla çay demleyin. Bundan dolayı, aşırı sıcak su çay yapraklarının yanmasına ve tadının acılaşmasına sebep olur. Su kaynadıktan sonrasında ocağın üstünden indirip fokurtular azalana kadar birkaç dakika bekletmenizi tavsiye ederiz.

Malzemeler,

 • 3 yiyecek kaşığı siyah çay
 • 1,5 litre su

Hazırlanışı,

 1. Çayı soğuk suyla yıkayıp içindeki tozdan arındırıp iyice süzgeçten geçirin.
 2. Çaydanlığın alt kısmına içme suyu doldurun.
 3. Demliğe ise yıkayıp süzdüğünüz çayı koyup çaydanlığın üzerine yerleştirin.
 4. Alttan su buharı geldikçe üstteki çay ısınacak ve demleme anında şok tesiri olmayacaktır.
 5. Çay suyu fokur fokur kaynadığında ocaktan indirip birkaç dakika beklemeye alın.
 6. Şimdi demleme anı: Demliğe sıcak suyu yavaş yavaş dökün.
 7. Bu aşamada çayı kesinlikle karıştırmayın, kendi kendine çökmesini bekleyin.
 8. Çaydanlığın altına eğer gerekiyorsa, tekrardan su ekleyip ocağa koyun.
 9. Averaj 10 dakika çayın demlenmesi için orta dereceli ateşte kaynamaya bırakın.

Şimdi çayınız hazır. Keyfinize gore ince belli bardakta yada fincanda çayınızı yudumlayın, mutlu olun!

Çayın sağlığa yararları nedir?

 • Diyabet riskini azaltmaya destek oluyor

Günde 2 fincan kara çay içen bireylerde meydana getirilen araştırmaya gore, tip 2 diyabet riskinin %70 oranında azaldığı görülmüştür.

 • Yürek sağlığını güçlendirmeye faydalıdır

Harvard Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırma, tertipli çay içenlerin kalp krizi geçirme riskini %11 oranında azalttığını göstermiştir. Ek olarak, emek vermeyi destekleyen bilimsel veriler fena kolesterolün düşürülmesine destek bulunduğunu gösteriyor.

 • Kansere karşı naturel koruma sağlıyor

Kara içindeki polifenol ve kateşin isminde maddeler, özgür radikallerle savaşarak kansere karşı naturel koruma sağlıyor. Bilhassa, hanımlarda meme ve yumurtalık kanserinin riskini düşürdüğü bilimsel verilerle destekleniyor.

 • Ağız ve diş sağlığını korumaya faydalıdır

Günde 2-3 fincan kara çay içildiğinde, dişlerde plak oluşumunu azalttığı yönünde bilimsel emek harcamalar var. Bilhassa, kara çayda bulunan polifenoller, diş çürüklerini önlemeye destek oluyor.Çay nasıl güzel demlenir?

Peki, kara çayın zararları var mı?

Elbet, her şeyde olduğu benzer biçimde çay içerken de dengeyi korumak gerekiyor. Günde 3 fincana kadar çay içmek, ideal ölçü olarak kabul ediliyor. Sadece daha çok içmek kimi zaman huzursuzluk, kalp çarpıntısı, diş renginde sararma, demir eksikliği benzer biçimde negatif durumlara sebep olabiliyor.Çay nasıl güzel demlenir?

Bu yüzden, güzel çay iyi mi demlenir öğrenmişken, sevdiklerinizle paylaşın ki hem siz dengeli çay içmiş olun hem de onlar her yudumda mutluluğu hissetsin!

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

İLİŞKİNİZİ CANLI TUTACAK ÖNERİLER

Mücadele Sözleri