in ,

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır?

Çocuklarda uyku düzeni nasıl sağlanır?

Çocuklarda uyku düzeni iyi mi sağlanır?

Ruhsal danışman Erdinç Güllü, evlatların uyku problemleri hakkında kıymetli bilgiler sunuyor. Uzmanından ipuçlarıyla çocuğun uyku düzenini sağlamak daha kolay olacak.

Hamilelikte doğru beslenme  konusunda da yazdığımız gibi. Günümüzde karanlık diye bir şey yok. Çağımızda her insanın evi aydınlık, öyleki ki evin tüm ışıklarını söndürseniz bile sokak lambaları, otomobil farları, tabela ışıkları yüzünden odalarımız asla kararmıyor. Ek olarak, yaşam tarzımız gereği anne babalar geç saatlere kadar uyumuyor, haliyle ebeveynleri oturma odasında hoşça zaman geçirirken çocuklar da uyumak istemiyor. Sonuçta evlatların uyku saatleri vardığında ve siz bunu hatırlattığınızda ‘lütfen birazcık daha’, ‘on dakika sonrasında’, ‘asla uykum yok’ benzer biçimde itirazlarla uyku saatleri devasa bir mesele haline geliyor. Bu durumun pek fazlaca sebebi vardır. Mühim olan ebeveynlerin çocuğunun uyku problemininin sebebini anlayabilmesidir. Probleminin sebebi anlaşılınca çözüme ulaşmak, bir adımlık iştir.

Çocuklar niçin uyumak istemiyor?

Çocuklar gündüz yeterince alaka ve sevgi göremediklerinden aileleriyle birazcık daha kalıp gereksinimleri olan sevgiyi zorla almak isterler. Bilhassa de geç saatlere kadar çalışan ebeveynlerin çocuklarında çoğunlukla karşılaştığımız bir durumdur. Ebeveyn eve geç gelmiş; evin işleriydi, çocuğun ödeviydi… derken çocuk ile anne-baba içinde kafi duygusal beraberlik olamayınca çocuklar derhal yatmayıp ebeveynleriyle daha çok süre geçirmek istiyorlar. Nitekim çocuklardaki uyku problemlerinde en fazlaca rastlanılan sebeplerin başlangıcında bu gelir. Aslına bakarsanız bu sorun bir bozukluk değildir. Bir tek çocuk daha çok duygusal destek aramaktadır.Çocuklarda uyku düzeni iyi mi sağlanır?

Kimi evlatların gece korkuları vardır ki odalarında tek başlarına uyumak istemezler. Bu şekilde çocuklar için çözüm: Anne ya da babanın çocuğun başucunda kalıp onun uykuya dalmasını beklemektir. Yedi gün yada iki hafta ebeveyn için zahmetli olacaktır fakat çocuğun hem korkularının üstesinden gelmesi hem de uyku saatinin sorun olmaktan çıkması buna bağlıdır.Çocuklarda uyku düzeni iyi mi sağlanır? Çocuklarda uyku düzeni iyi mi sağlanır?

Elektronik cihazlar çocuğun uyku düzenini etkiliyor!

Oldukça fazla bilgisayar, telefon, tv, tablet benzer biçimde cihazlarla meşgul olan çocuklar uykuya dalmakta güçlük çekmek, uyuyamamak, sık sık korkulu rüyalar görmek benzer biçimde uyku sorunları yaşayabilirler. Bu probleminin üstesinden gelmek, elbet ki çocuğunuzun elektronik cihazlarla daha azca uğraşmasıyla olacaktır.

Bazı çocuklar esasında uyumayı sevmezler. Nitekim uyumak geçici ölümdür. Bu çocuklar ayakta kalıp daha fazlaca yaşamak isterler. Bu tip çocuklar esasında zekâ katsayıları yüksek çocuklar oluyorlar. Yaşamı daha çok yaşayıp, bir şeyleri daha fazlaca yapmak istiyorlar. Esasında bu durumda da bir bozukluk yok, sorun çocuğun ayakta kalmış olduğu süreler süresince ne yaptığındadır. Eğer evladınız uyumayıp kitap okumak, oyun oynamak benzer biçimde (doğal olarak elektronik oyunları kastetmiyorum) zihinsel faaliyetler yapıyorsa onu kendi başına bırakıp sonrasında uyumasına izin verebilirsiniz.

nihayet olarak şunu söylemek gerekir: Eğer evladınız geç uyumasına karşın erken kalkıyor ve gündüz uykusuzluğa bağlı dikkatsizlik, sersemlik yaşamıyorsa şu demek oluyor ki uyku süresi çocuğunuza yetiyorsa aslına bakarsak çocuğunuzun uyku saati problemi yoktur. Sizin çocuğunuza nazaran kendinizi ayarlamanız gerekmektedir.

Misafirlik, hastalık, hususi bigün benzer biçimde evlatların düzeninin bozulmuş olduğu zamanlarda uyku düzenleri de bozulur bu mevzuda anlayışlı olmak gerekir.

Erdinç Güllü // Ruhsal danışman

Ne düşünüyorsun?

1 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Etkileyici aşk sözleri

Günaydın Sızım-Songül Ünsal