in

Evladınız tatili eğlenerek ve öğrenerek geçirsin

Çocuk Çok Önemli

Evladınız tatili eğlenerek ve öğrenerek geçirsin Evladınız tatili eğlenerek ve öğrenerek geçirsin Bir eğitim öğretim yılı daha biterken çocuklarda yaz tatili heyecanı, velilerde ise karne endişesi görülüyor. Uzmanlar fena karne için evlatların suçlanmaması icap ettiğini belirtirken,  ebeveynlere da tatili verimli hale getirmek için mühim görevler düşüyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Kısmı’nden Uz. Psikolog Özge Merve Türk, yaz tatili öncesinde ebeveynlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan mevzular hakkında informasyon verdi.


Karne kişilik ve zekâ göstergesi değil

 

Evladınız tatili eğlenerek ve öğrenerek geçirsin

Evladınız tatili eğlenerek ve öğrenerek geçirsin Çocuklar bir senelik sürenin sonunda hazırlanma, motivasyon ve organizasyon eksikliği şeklinde nedenlerle iyi bir karne getirememiş olabilir. Öğrencinin karnesinde zayıf notların olmasını, kişilik ve zekâ göstergesi olarak değerlendirmek son aşama yanlıştır. Ebeveynler başarısızlığa üzülmek ve çocuklarını kırmak yerine, yazın onunla beraber neler yapabileceklerini planlamalıdır.

 


Çocuğunuzla başarının anahtarlarını konuşun

 

Anne babalar çocuğun karnesine baktığında eğer notlarda zayıflıklar görüyorsa ne olursa olsun evlatları ile başarısızlığının sebeplerinin neler olabileceğini konuşmalı ve çözümleri beraberce düşünmelidir. Veliler çocuklarına onu anladıklarını hissettirmelidir. Karnesindeki fena notlar sebebiyle çocuklar tehdit edilmemeli ve azarlanmamalıdır. Bunun yerine yeni sene için iyi mi daha başarı göstermiş olunabileceği konuşulmalıdır. Bu tutum evladı ruhsal olarak destek sunar ve ebeveyne güvenerek iletişiminin de güçlenmesini sağlar.

 

Başarısızlığının sebepleri neler olabilir?

 

 • Ebeveynlerin çocuklarına olan eleştirel, tehditkar, aşırı beklentili tutumları, çocuğun başarısını negatif yönde etkileyebilmektedir.
 • Anne babalar arasındaki çatışmalı durumlara çocuğun tanık olması, sorunları çocuk ile paylaşma ve onu taraf olmaya zorlama şeklinde tutumlar çocuğun ruhsal dengesini bozabilmektedir.
 • Kardeş kıskançlığı, ev değişikliği şeklinde durumlarda da çocuğun kafası karışabilir. Okulda muallim ile ilgili, arkadaşlarla ilgili problemler olduğunda ve çocuk baş edemediğini hissettiğinde çocuğun bilimsel nitelikli başarısı düşebilir.
 • Çocuğun evde nerede, ne şekilde çalmış olduğu şu demek oluyor ki emek verme ortamı önemlidir. Boş ve tertipli bir masa, bilgisayar ve televizyonun olmadığı koşullar gerekmektedir. Bu koşulların sağlanamadığı durumlarda bazı evlatların başarısı düşebilmektedir.
 • Çocuğun hangi saatlerde ders çalmış olduğu, mola verdiği ya da yatmış olduğu ebeveyn tarafınca bilinmelidir. Mektep, çocuğun kendine ilişik alanıdır. Öğrenme çocuğa aittir. Bazı anne babalar evde de sanki okuldaymış şeklinde davranırlar; bu durumda mektep alanı ailesel alanı içine almıştır.
 • Çocuğun kapasitesi iyi olsa da kafası karışık, endişeli ise dikkati dağılır ve derse konsantre olamayabilir. Depresif bir ruh hali olduğu dönemde devamlı bitkin, uykulu, isteksiz olabilir ya da hiperaktif bir çocuk fazlaca uzun süre ara vermeden dersi takip edemeyebilir.
 • Öğrenme bozukluğu yaşayan çocuk geç öğrenir, harf karıştırabilir; okuma ve yazma mevzusunda güçlükler yaşayabilir ya da bunların haricinde çocuğun işitme-görme şeklinde fizyolojik bir rahatsızlığı bulunabilir.


Yaz tatilini en iyi şekilde değerlendirmek elinizde

 

Tatilde çocuklar için ne olursa olsun vakit ayırılmalıdır. Kaliteli zaman geçirmek için çocuklarla çeşitli oyunlar oynanmalıdır. Oyun, çocuk ile ebeveyn arasındaki iletişimin temel taşıdır. Beraber zaman geçirebilecek beyazperde, tiyatro, yiyecek şeklinde etkinlikler planlanabilir. Ebeveynler evlatların dostlarıyla zaman geçirebileceği etkinlikler organize edebilir. Çocuğun tatilde dostlarıyla ders ortamından uzak, keyifli vakit geçirmesi motivasyonunun artması için fazlaca önemlidir.

 

Çocuğunuzla iyi bir kontakt için 7 mühim kaide

 

 • Anne-baba kendi tutumlarına yönelik içsel bir değerlendirme yapabilmelidir.
 • Aile çocukla oyunlar oynamalıdır. Çocuklar spor ve sanat içerikli faaliyetlere yönlendirilmelidir.
 • Ebeveynler yeri ulaştığında evlatları başarılarından dolayı övmeli, ona duydukları itimatı göstermelidir.
 • Çocuk öteki arkadaşlarının başarısı ya da kardeşleri ile kıyaslanmamalıdır. Her çocuk fizyolojik, toplumsal, zihinsel gelişimi ile ayrı bir bireydir.
 • Ebeveyni tarafınca onaylanan, desteklenen çocuk daha çabalı ve başarı göstermiş olmaya çaba gösterecektir.
 • Çocuk için gerekirse verimli ders emek verme teknikleri mevzusunda destek alması sağlanmalıdır.  Ruhsal destek almaktan da kaçınılmamalıdır

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Çekici olmadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Sinyalciler – Son Akşam Yemeği Filmi