in , ,

Evlilikteki hatalar!bunlardan kaçının

EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA

Eşinin kişiliğini küçük düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve biraz da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.
EŞİNİN KİŞİLİĞİNE KARŞI AĞIR ELEŞTİRİDE BULUNMA

Eşinin kişiliğini minik düşürücü, onur kırıcı sözler sarf etmek sevgiyi zedeler. “Sen hep böylesin, hep beceriksizsin.” suçlamalarına sitemkar ve birazcık da hakaret içeren “Hep kendi bildiğini okudun. Beni dinlemedin.” sözleri suçlayıcı eleştirilerdir.

İŞİ YOKUŞA SÜRME

Günün birinde eşlerden birinde olumlu bir değişiklik olmuştur veya gittikleri doktor dinlenilmiş ve kişi olumsuz bir davranışından vazgeçmiştir. Diğer eşin,
“On yıldır sana söyledim; ama beni dinlemedin, başkası deyince daha mı kıymetli oluyor?” şeklinde konuşmalar yapmaması gerekir.
İŞİ YOKUŞA SÜRME

Günün birinde eşlerden birinde pozitif bir değişim olmuştur yada gittikleri tabip dinlenilmiş ve şahıs negatif bir davranışından vazgeçmiştir. Öteki eşin, “On senedir sana söyledim; fakat beni dinlemedin, başkası diyince daha mı kıymetli oluyor?” şeklinde konuşmalar yapmaması gerekir.

GEÇMİŞİ HATIRLATMA

Evlilik hayatı boyunca insanların olumsuz hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar,unutulan önemli günler, yapılan yanlış davranışlar mutlaka vardır. Evlilik hayatı boyunca bu kötü hatıraların eşler tarafından tekrak tekrar ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.
GEÇMİŞİ HATIRLATMA

Evlilik yaşamı süresince insanların negatif hatıraları olmuştur. Kavgalar, tartışmalar, atışmalar,unutulan mühim günler, meydana getirilen yanlış davranışlar ne olursa olsun vardır. Evlilik yaşamı süresince bu fena hatıraların eşler tarafınca yeniden yeniden ısıtılarak ortaya konulması ilişkileri zedeler.

GENELLEMEDE BULUNMA

Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu kötü bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Çok bencilsin...”
sözleri evliliği yıpratır.
GENELLEMEDE BULUNMA

Eşinize bir kalıp biçerek o kalıba sokan ifadeler kullanmak, onu fena bir fiille damgalamak da büyük hatalardan biridir. “Ben senin için değiştim, sen benim için hiçbir şeyden vazgeçmedin. Fazlaca bencilsin…” sözleri eşiyle olan evliliği yıpratır.

Evlilikteki hatalar!

EŞİNİN AKLINI OKUMA

Çiftler arasında diyalog tek taraflı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Sürekli iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık kadın ve erkeği kendi dünyasına itmiştir.
Erkek de kadın da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya başlar. Kafalarında kurdukları şeyler zaman zaman birbirlerinin hareketlerine dair yorumlar üretmelerine neden olur.

EŞİNİN AKLINI OKUMA

Çiftler içinde diyalog tek taraflı olmaya başladığında eşler birbirlerine mesafe koymaya başlarlar. Devamlı iğnelemeler, kavgalar, atışmalar artık hanım ve erkeği kendi hayatına itmiştir. Adam de hanım da kendi dünyasında eşiyle konuşmaya adım atar. Kafalarında kurmuş oldukları şeyler ara sıra birbirlerinin hareketlerine dair yorumlar üretmelerine niçin olur.

KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde bir tarafın ısrarla kendini haklı görmesi evliliği çıkmaza sürükler.
KENDİNİ HEP HAKLI GÖRME

Hatalar, yanlışlıklar iki taraftan da kaynaklandığı halde bir tarafın ısrarla kendini haklı görmesi eşiyle olan evliliği çıkmaza götürür.

KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ

İletişimde en önemli husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, çok gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, anlamak ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.
KONUŞURKEN SÖZLERİN KESİLMESİ VE SES TONUNU YÜKSELTMESİ

İletişimde en mühim husus konuşan insanı sonuna kadar dinlemek, oldukça gerekliyse aralara girmektir. Dinlemek, idrak etmek ve kendimizi anlatmamız gerekiyor. Bunun yolu da saygıyla dinlemek, ses tonunu yükseltmemektir.

EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI

‘Senin hasta olduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman gerektiğini söylüyorum, beni dinlersen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ gibi sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini doktor yerine koymamalıdır.
EŞLERDEN BİRİNİN KENDİSİNİ TERAPİST YERİNE KOYMASI

‘Senin hasta bulunduğunu biliyorum, nedenlerini de biliyorum. Senin ne zayıflıkların var hepsini keşfettim, ne yapman icap ettiğini söylüyorum, beni dinlersen doktora filan da ihtiyacın olmaz’ benzer biçimde sözler doğru değildir. Eş ne kadar bilgili, tecrübeli olursa olsun kendini tabip yerine koymamalıdır.

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Zayıflamaya destek 5 harika baharat

Keyfinizi yerine getirecek harika 10 fotoğraf