in ,

Geliştiren Anne-Baba kitabı ( Okumalısınız )

Geliştiren Anne-Baba kitabı

ARKA KAPAK BİLGİSİ

Evladınız bir kez çocukluk yaşayacak; bu periyodu onunla doya doya yaşayın. Bir anne, bana yollamış olduğu mektupta şu şekilde diyor: “Oldukca bitkin ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde bu şekilde bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yorulduğunu söylüyor.

” Bir başkası da şu şekilde yazmış: “Otuz yaşlarında averaj 4,5 ay sonrasında baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne dek geçen süre içinde baba olacağım düşüncesi üstünde oldukca durmadığım için birçok şeyin bilincinde değildim. Bir tek bugün bu düşünce üstünde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir noksan ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kâşifin yanında soğuktan koruyucu giysilerini almaması benzer halde bir hisse benziyor.

” Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için ilk olarak ailede demokratik bir yapı kurulması şart.  Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri… Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde… Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar bu şekilde bir armağanı hak ediyorlar. DOĞAN CÜCELOĞLU

KİTAP ÖZETİ

Geliştiren Anne-Baba Doğan Cüceloğlu
Türkiye’de kişisel gelişim kitapları denilince akla gelen ilk adlardan bir tanesi olan Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne Baba kitabı ile ailelere yönelik kitaplarına devam ediyor.

Doğan Cüceloğlu son zamanlarda ailelere yönelik kitaplara ağırlık veriyor ve Başarıya Götürmüş olan Aile kitabından sonrasında şimdide Geliştiren Anne Baba kitabı ile gene anne ve babalara görkemli bir yaratı sunuyor.

Kitapta anne ve baba olmanın çocuk açısından kıymetini ve evlatların kişisel gelişiminde anne ve babanın rolünü vurguluyor. Bunun içinde çocuğumuzu daha iyi tanımanın önemini ve çocuğumuza daha iyi anne ve babalık yapmanın ip uçlarını da öğreniyoruz.

Bu durumda kaygı yüklü anne-baba evladı­na, “Tekrar arkadaşlarına küfretmeni, öğretmenine saygı­sızca konuşmanı istemiyorum!” der. Böylece, “çocuğun dav­ranışıyla” ilgilenir. Itimat dolu anne-baba, çocuğuyla söyleşi kurar ve çocuğun davranışının temelinde yatanları öğrenir. Çocuk vakaya iyi mi mana vermektedir, hangi değerleri yaşa­maktadır, öncelikleri nedir ve iyi mi eyleme geçmiştir? Bunun üstüne söyleşi oluşturur ve çocuğun kendi tanıklığını devamlı olarak diri tutmayı önemser. Hedefi çocuğun davranışı değil­dir; çocuğun doğru olanın farkına varışıdır.

Buna rağmen çocuklar, durumlar içinde seçimler yapmayı ve bundan mesuliyet almayı öğrenmelidir. Çocuğunuzun davranışını eğitmeye yöneldiğiniz an yanlış yolda bulunduğunu­zu bilin. Evlatların davranışını yönetmek bir ihtimal anne-baba­yı kuvvetli kılar fakat bununla beraber evlatları da aciz ve kuvvetsiz durumda bırakır…

Ne düşünüyorsun?

1 Puan
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Kötü Çocuk 3 Yeni Kitap

Akıl Tutulması- Tuğba Sarıünal