in ,

Günlük yapılması gereken Salih amel listesi

Günlük yapılması gereken Salih Amel listesi

Günlük yapılması gereken Salih amel listesi İslam, dünyadan ve insanlardan uzak yaşamayı teşvik etmez. İslam, toplumlara indirilmiş bir dindir. Bu sebeptendir ki, Müslümanlardan birbiriyle ilgilenen ve yardım eden, erdemli bir cemiyet oluşturmasını ve bunun için çalışmasını bekler. İslam’ın beraberinden getirmiş olduğu tüm öğretiler insanların hayatlarını pozitif yönde yönde değiştirebilmesi ve daha iyi bir halde yaşayabilmeleri içindir. Bu ilkeler, insanoğlunun yaşamını daha da güzelleştirebilmesi için kâfidir. Aşağıda, hayatımızı daha güzel hale getirecek, değiştirecek 14 salih amel bulunuyor.

Bu salih amellere geçmeden ilkin, şahıs niçin salih amel işlemeli onu bir düşünmelidir. Buna cevabı Kur’an’da Tanrı (subhanehu ve te’ala) vermektedir. Günlük yapılması gereken Salih amel listesi | Kadın Kitabı

“Adam yada hanım, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu kesinlikle güzel bir yaşam ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, normal olarak yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz.” (16/Nahl 97)

Ayetten de anladığımız suretiyle, Tanrı (subhanehu ve te’ala) salih amel işleyenlere bu dünyada güzel bir yaşam ve ahirette ise mükafatlar vaadediyor. Bu yüzden, salih amel işlemek, insanları Tanrı’a yakınlaştıracak ve hem de onlar için hayatlarını daha güzel hale getirecektir. Bir Müslümanın hayatına geçirmesi ihtiyaç duyulan salih amellerden bazıları şunlardır:

 

Hadisten kim sabah ve yatsı namazlarını cemaatle kılarsa tüm gecesini namazla geçirmiş bulunduğunu anlıyoruz. Bu yüzden, eğer şahıs bir tek bu iki namazı cemaatle kılıp içinde uyuduğunda bile bu derecede mükafatlandırılıyorsa, bunu alışkanlık haline getirmelidir.

8- Nafile Namaz Kılmak:

“Ey İnsanlar! Evinizde namaz kılınız. Zira farz namaz dışındaki namazların en makbûlü, insanoğlunun evinde kıldığı namazdır.” (Buhari)

Eğer şahıs Tanrı rızası için nafile namazı kılacaksa, bunun için en iyi mekan evidir. Nafile namazlar farz namazlara ilave olarak kılınır ve de kılan şahıs mükafatlandırılır. Sadece, eğer bu namazlar insanların içinde kılınırsa, kibri uyandırabilir. Bu yüzden, nafile namaz kılınacaksa, evde kılınmaya çalışılmalıdır.

9- İşrak Namazı Kılmak:

İşrak güneşin doğumundan sonrasında kılınan bir nafile namazdır. Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bu hususta buyuruyor:
“Bir kimse sabah namazını cemaatle kıldıktan sonrasında (mescitte) oturup güneş doğuncaya kadar zikir ile meşgul olursa, güneş doğduktan sonrasında da iki rekât (İşrak) namazı kılarsa, bir tam nâfile hac ve umre sevabına nâil olur.” (Tirmizi)

Bu namazı kılmak için ilkin cemaatle namaz kılınmalıdır, sonrasında da kalıp zikir ile meşgul olunmalıdır. Ondan sonrasında işrak namazı kılınır. Bu, kişinin kolayca alışabileceği bir alışkanlıktır ve günlük yapılırsa büyük mükafatlara erişir.

10- bilim için Camiiye/bilim Meclislerine Gitmek:

Bir hadiste buyruluyor:
“Kim ilim öğrenmek için yola çıkarsa Tanrı onu cennete giden yolu kolaylaştırır.” (Taberani)

Bir Müslüman her gün camiiye gitmeyi ve orada ilim öğrenmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bu oradaki derslere katılmak ile de olabilir, oradaki kitapları okuyarak da.

11- Ezana Yanıt Vermek:

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) bir hadisinde buyuruyor:
“Ezanı işittiğiniz vakit, müezzinin söylediğinin mislini yine edin!” (Buhari)

Ezan, namaza çağrıdır. Bir Müslümanın günlük duyduğu çağrıların en mübareğidir. Bu yüzden, bir Müslüman bu fırsatı değerlendirmeli ve de çağrıya arkasından yine ederek yanıt vermelidir.

12- Öteki Müminler İçin de Mağfiret Dilemek:

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) başka bir hadiste buyuruyor:
“Hem kendi günahın, hem mümin erkekler ve mümin bayanlar için mağfiret dile.” (Muhammed, 19)

Çoğumuz Tanrı’tan (subhanehu ve te’ala) kendimiz için bağışlanma diliyoruz. Sadece, İslam’da bencillik yoktur ve de bu ayet, bu mesajı mümin hanım ve erkekler için de mağfiret dilememizi söyleyerek bizlere aktarıyor. Bunun bir de mükafatı vardır ki, bu da mağfiret dilenilen her mümin hanım ve adam için sevap yazılacak olmasıdır. (Taberani)

13- Zikir Çekmek:

Zikir çekmek, İslam’ın yaygın nasihatlerinden biridir. Tanrı’ı (subhanehu ve te’ala) anmak anlama gelir. Birçok çeşidi vardır ve her biri ayrı bir ehemmiyet arz eder. Çeşidi ne olursa olsun, şahıs bunu günlük alışkanlık haline getirmelidir. Bu, yaşamını kesinlikle pozitif yönde yönde değiştirmesine destek olacaktır. Bu yüzden, zikrin çeşidine bakılmaksızın her gün çekilmelidir. Zikir, insana içsel bir arılık kazandırdığı benzer biçimde mükafatlandırılmasına da vesiledir. Günlük yapılması gereken Salih amel listesi | Kadın Kitabı

14- Başkalarına Yardım Etmek:

İslam, insanların işlerini birbirine kolaylaştırması taraftarıdır. Müslümanlara, öteki insanların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarını öğütler. Müslüman olarak hepimiz de öteki Müslümanlara yardım etmeyi düstur haline getirmeliyiz. Bu, günlük alışkanlığımız olmalı. Bu, birine valiz taşımasında yardım etmek yada yaşlı birine caddeyi geçmesinde destek olmak şeklinde olabilir. Bu benzer biçimde nazik ve düşünceli tavırlar müslümanların faydalanmasına/mükafatlandırılmasına vesiledir.

Günlük yapılması gereken Salih amel listesi | Kadın Kitabı

Netice Olarak;
Yukarıda bahsettiğimiz salih ameller Müslümanların günlük yaşamlarına dahil edebileceği eylemlerdir. Bu şekilde, bir Müslüman içsel anlamda derecesini yükseltirken yaşamını da daha güzel bir halde değiştirecektir.

Bu yazımızdan sonra bayramdan sonra nereye gitsek adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Genç Müslümanlar ekibi tarafınca Türkçeye çevrilmiştir. Teşekkürler

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Keyfinizi yerine getirecek harika 10 fotoğraf

Yaz modası abiyeler hepsi birbirinden şık