in ,

Hamilelikte Doğru Beslenme Tavsiyeleri

hamilelikte beslenme

Hamilelikte Doğru Beslenme Tavsiyeleri
hamilelikte-beslenme-diyetAnne ve bebeğin sıhhatli yaşaması için hamilelikte doğru beslenmeye ehemmiyet verilmelidir.  Sadece toplumda, hatalı bir yaklaşım vardır: Anne adaylarına, ‘Sen iki canlısın, yemen lazım’ diyerek ihtiyaçtan fazla kalori almasına teşvik edilir. Doğumdan sonrasında anne, hem fazla kilolarıyla hem bebeğiyle ilgilenmek zorunda kalır. Siz, bu tuzağa ve zorluğa düşmeyin: Yüksek Topuklar’ın, hamilelikte doğru beslenme için 13 tavsiyesini uygularsanız, daha rahat bir hamilelik yaşayacak, doğumdan sonrasında kolayca kilo vereceksiniz.HAMİLELİKTE DOĞRU BESLENME TAVSİYELERİ

Demir içeren besinler tüketin

hamile döneminde anne ve bebeğin sağlığı için dengeli oranda demir, folik asit ve B12 vitamini alınması gerekir. Demir içeren besinler tüketerek hem yavrunuz iyi gelişir hem de siz fazla kilo almadan hamileliği tamamlayabilirsiniz.

Yumurta, organik tavuk, balık, ıspanak, kıvırcık, dereotu, ceviz, badem, ciğer, pekmez şeklinde besinler demir, folik asit ve B12 vitamini açısından zengindir. Mesela, sabah kahvaltısında bir avuç içi ceviz ile iki tane haşlanmış yumurta yiyecek, anne talibi için oldukça yararlı olacaktır.

Doktorunuzun tavsiyesine nazaran bu gıda öğelerini içeren destek sunar kullanabilirsiniz. Fakat lütfen, bunu bir tek doktorunuz önerirse kullanın. Dostunuz folik asit hapı alıyor diye siz de almayın!

Hamilelikte Doğru Beslenme Tavsiyeleri

C vitamini içeren gıdaları tercih edin

Hamilelerin C vitamini içeren besinler tüketmesi dört açıdan faydalıdır: Azca evvel saydığımız besinlerle alınan demir mineralinin daha iyi emilmesini, vücutta daha iyi kullanılmasını sağlar. Metabolizma hızını yükselterek, anne adaynın daha oldukça kalori yakmasını ve hamilelikte aşırı kilo almamasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirip anne talibi ve bebeği hastalıklardan korur. Bilhassa, kış aylarında hamileyseniz, grip yada nezle riskine karşı C vitamini içeren gıdaları her gün tüketmelisiniz.limonlusu-icmek

Portakal, limon, mandalina, kivi şeklinde meyveler C vitamini ihtiva eder. Hibisküs çayı, kuşburnu çayı C vitamini ihtiva eder. Maydanoz, çilek, biber, soğan, karnabahar şeklinde besinlerde C vitamini bol miktarda bulunur.

Mesela anne talibi, öğle yemeğinde haşlanmış karnabar üstüne ince kıyılmış dereotu katılmış bir kase yoğurt döküp yanında iki dilim tam tahıllı ekmek yiyebilir. Bu hem bebeğine hem kendisine yararlı olacak, aşırı kilo almayacaktır.

 

Kalsiyum içerenler besinler alın

Bebeğin kemik yapısının iyi gelişmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer anne talibi, hamilelik döneminde yeterince kalsiyum alamazsa, bebek tüm kalsiyumu çeker. Sonucunda ise annede saç dökülmesi, diş çürümesi, bitkinlik ve kilo alma şeklinde problemler ortaya çıkar.Hamilelikte Doğru Beslenme Tavsiyeleri

Bildiğiniz şeklinde kalsiyum en yoğun olarak kefir, peynir, süt, yoğurt şeklinde süt ürünlerinde bulunmaktadır. Bitkisel kaynaklarda ise ıspanak, roka, brokoli, tam buğday ekmeği, kale bitkisi, chia tohumu, kekik, dereotu, badem, keten tohumunda kalsiyum bulunur.

Mesela, anne talibi ara öğününde şunları tercih edebilir: Bir dilim tam buğday ekmeği üstüne bir avuç içi kadar kıyılmış roka, bir çay kaşığı keten tohumu, bir avuç içi kadar peynirle sandviç yapmış olup yiyebilir. Yanında ise, bir bardak ayran yada bir bardak kefir tercih edebilir.

Omege 3 içeren gıdaları tercih edin

Bebeğin sinir sisteminin gelişmesi açısından eleştiri öneme haiz olan folik asit ihtiyacı, gebelikte iki katına çıkar. Planlanan hamilelikte 3 ay kadar ilkin, anne adayının folik asit tabletleri kullanılması önerilmektedir.

Sıhhat açısından oldukça mühim ve yararlı olan omega-3 yağ asitlerine olan gereksinim da hamilelik döneminde artacaktır. Omega-3 açısından en varlıklı gıda grubu balık çeşitleridir. Sadece hamilelikte oldukça fazla balık tüketilmesi de önerilmez. Öteki omega-3 kaynakları içinde ceviz ve semizotu bulunmaktadır. Ek olarak balık yağı tabletleri de omega-3 gereksinimini tamamlamakta yararlı olabilir.

Mesela anne talibi, her sabah bir bardak ceviz suyu içerek hem fazla kilo almadan hamileliğini tamamlar hem de bebek ve kendi sağlığı için Omega 3 ihtiyacını karşılayabilir.Hamilelikte Doğru Beslenme Tavsiyeleri

Hamilelikte uzak durulması gerekenler besinler nedir?

Anne adaylarının kafeinden ve gazlı içeceklerden de uzak durması gereklidir. Azca oranda kafein annenin vücudu üstünde oldukça etkili olmayabilir; fakat bebeğin kalp ritminde değişikliğe niçin olacak kadar etkilidir. Ek olarak yiyeceklerden sonrasında alınan kafein, besinlerdeki demirin emilimini yarı yarıya düşürebilmektedir. Gazlı ve asitli içeceklerse mide yanmasına niçin olarak anneyi rahatsız edebilir.

Hamilelikte kaç kilo almak uygundur?

Gebelik sürecinde, normalde alınması ihtiyaç duyulan kilo 9-12 kilo kadardır. Hamileliğin başlangıcında zayıf olan anneler birazcık daha çok 15-17 kilo kadar alabilirler. Hamileliğin başlangıcında aşırı şişman olan annelere de fazla kilo almaları önerilmez ve çoğu zaman 7-8 kilo almaları kafi kabul edilir. Kilo kontrolünüzü sağlayabilmek ve hem de doğru beslenme tercihleri yapabilmek için YÜKSEK TOPUKLAR ‘Anne bebek’ hususi sayfamızı takip edebilirsiniz.

Hamilelikte kilo almamak için ne yapmalıdır?

  1. Günde 15 bardak suyu oturarak ve yudum yudum için.
  2. Tatlı isteğinizi bebeğinize ve size yararlı meyvelerden karşılayın.
  3. Kesinlikle kahvaltı yapın.
  4. Hafifçe ritmde yürüyüş yapın yada yüzün.
  5. fasıla öğünleri atlamayın, en azından bir bardak sıcak süt için.
  6. Rahat uyumak için akşam yemeklerinde hafifçe beslenin.
  7. Her öğünde çorba içebilirsiniz, mide yanmalarına iyi gelir.
  8. Ilık duş almak, el ve ayak şişmelerine iyi gelecektir.
  9. Ruh halinizi pozitif yönde tutmak için motivasyon müzikleri kulak verin.
  10. Kişisel gelişim kitapları okumak, ruh halindeki değişimlere iyi gelir.

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

SoFıstıQ Lounge Çukurambar’da Nargileci

İLİŞKİNİZİ CANLI TUTACAK ÖNERİLER