in

Kan ve Gül Kitabı Özeti

Kan ve Gül

Kan ve Gül Kitabı Özeti

Kan ve Gül Kitabı Özeti

Alper Canıgüz Kan ve Gül

Aziz, fazlaca sevilmiş olduğu eşi Nergis’ten boşanmış; Zeynep isminde minik bir kızı olan ve senelerdir çalmış olduğu gösterim evinde kitap çevirmenliği icra eden bir karakterdir. Kızının dans gösterisinde giyeceği ceketi temizletmek suretiyle yola çıktığında, üniversite yıllarında bir tiyatro grubunda birlikte rol aldıkları arkadaşı Fulya ile karşılaşır. Fulya, söyleşi esnasında Aziz’e tiyatro grubunun üyesi olan Abdül’ün faili bilinmeyen bir adam öldürmeye kurban gittiğini söyler. Aziz, Abdül ile asla tanışmamasına karşın bunu duyduğuna fazlaca şaşırır.Kan ve Gül Kitabı Özeti

Sonrasında Fulya’nın tavsiyesi üstüne İskender Doğan’a ilişkin olan Kan ve Gül Kuru Temizleme dükkânına gider. Burada, İskender Doğan ile tanışır ve söyleşi ederler. Aziz, şov salonunun bulunmuş olduğu Boğaziçi Üniversitesine gider. Burada eski arkadaşı Saffet ile görüşür. Saffet’ten kafasını kurcalayan bir ekip şeyler duyar. Aralarında geçen konuşmadan sonrasında birkaç bira içerek şov salonuna gider. Kızının gösterisine sıra gelemeden, kuliste yangın çıkar.Kızını kurtarmak için yangının içine dalan Aziz, düşmüş olduğu sırada başına almış olduğu bir darbe sonucu 20 sene öncesine döner. Döndüğü nokta Boğaziçi üniversitesi kampüsüdür. Vakası tam olarak kavrayamayan Aziz, kantindeki birinden zamanı öğrenir. 25 Şubat 1994 evveliyatına dönmüştür. Aziz, ilk başta bu vakaya mana veremese de 20 sene sonraki yaşamını düşününce; bu dönüşü bir fırsata çevirmeye karar verir. Bir tanecik karısı Nergis’i asla kaybetmeyecek, annesini üzmeyecek, arkadaşı Yaman’ı o korkulu kazadan koruyacak ve Abdül’ün ölümüne engel olacaktır. ama işler beklediği benzer biçimde gitmez. Kendisini karmakarışık bir durumun içinde bulur.

Birinci hayatında dönen fakat asla farkına varmadığı birçok vakası fark edecek ve bu vakalar onu değişik durumların içine çekecektir.Kan ve Gül Kitabı Özeti

Bu olayların başlangıcında; Abdül cinayeti yer verilmiştir. Abdül, faili-meçhul bir adam öldürmeye kurban gitmiştir. Cinayetin temellerini atanda Abdül’ün kendisidir. Aziz ve Nergis’in patronu Esad Bey’in yasak bir aşkı bulunduğunu tahmin ederek ona şantaj halletmeye adım atar fakat yasak birlikteliğin öteki kahramanı tarafınca katledileceğinden habersizdir. Aziz, cinayeti çözmekte ve engellemekte kararlıdır fakat bu katliam sandığı kadar rahat değil; aksine oldukça karmaşık bir vaka olarak karşısına çıkacaktır.

Kaçırılmalar, şantajlar ve entrikalar Aziz’i beklemektedir. Aziz, cinayeti çözemeden (çözdüğünü fark etmeden) birinci hayatına döner. 24 saatlik bir komadan sonrasında kendine ulaştığında birinci hayatında hiçbir şeyi değiştiremediğini düşünür. Ta ki iş esnasında karşılaşmış olduğu Yaman’ın sapasağlam ayakta bulunduğunu görene dek.

Aziz, Abdül’ün mezarına gitmeye karar verir. Oraya gittiğinde gömüt taşında Abdül’den ona bir bildiri vardır; “Aziz, arkadaş! Görmek istiyorsan, önünden çekil.” İşte bu bildiri Aziz’i aydınlatır. Kendini bu karmaşık denklemin haricinde tuttuğunda gerçek katili bulur. Gerçek katil biricik aşkı Nergis’ten başkası değildir.

Aziz’den geçmişin öcünü almak için patronları evli olan Esad Bey’le beraber olmuştur. Bu kozu eline geçiren Abdül, Aziz’e her şeyi anlatmaya karar verince; Nergis aşklarını yaşatmak için Abdül’ü öldürmüştür. Kitabın sonunda Aziz ve Nergis karşı karşıya gelmiş ve yüzleşmiştir. Birbirlerini sevmediklerini söyleyerek, aşklarını bir kez daha yaşatmışlardır.

KAN ve GÜL DEĞERLENDİRMESİ

İkinci derslik aşk romanlarının çevirmeni Aziz, geçirdiği kaza ile bizi 20 sene öncesine götürür. 20 sene öncesinde sevgili kahramanımız Aziz’i ve bizleri karmaşık vakalar beklemektedir. Geçmişte yaşanmış olan bu vakalar bizleri adeta içine çekmektedir; işte tam da bu sebeple kitap su benzer biçimde akmakta ve bir çırpıda bitmektedir. Kitabımızın başkahramanı Aziz, kendi halinde, yaralı bir âşık ve bir babadır. 20 sene önceki yaşamında ise tiyatro ile ilgilenen, gene çevirmenlik işi icra eden ve 20 sene sonrasında bile sürecek olan bir aşka haizdir. Bu aşkın kahramanlarından diğeri Nergis’tir. Nergis, Azizle beraber aynı şirkette çevirmenlik icra eden; karmaşık bir karakterdir. Aslına bakarsak karmaşık olmasının sebebi yazarın Nergis’e fazla fırsat vermemesinden meydana gelmektedir.

Kısaca ne Nergis’in Aziz’e olan aşkından ne de aldatma vakalarından ne de katliam işleyecek kadar bozuk bir ruh haline haiz oluşundan bahsetmiyor. Bahsetse hikâyenin akışı bozulur, vakaları biz okurların çözmesi kolaylaşır mıydı onu tam olarak bilemiyorum fakat gene de Nergis hakkında daha fazlaca şey bilmek istiyor insan. Bilmek istediğim başka bir mevzuda; Aziz’in Nergis’i geçmişte aldatmasıdır kısaca şimdi bu adam bu hanıma bu kadar âşıkken niçin onu aldatmış ki?

Aziz, hakkında bir okur olarak kafama takılan başka bir nokta da parasızlık çekmiş olduğu ve 20 sene ileriden geldiği halde pek minik çaplı düşünmüş olmasıdır. Tamam, bazı fikirler aklına gelmiş bu tarz şeyleri kendi içinde irdelemiştir fakat düşünüyorum da; ben 20 sene geriye gitsem bir tek bir cinayeti aydınlatmak için mi çabalardım?

Cinayetin kurbanı Abdül ise tam olarak bir sosyopat olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevresi tarafınca pek sevilmeyen, sorunlu bir tiptir. Bana nazaran romana katmış olduğu tat ise emsalsiz güzelliktedir.

Aforizmaları o denli kuvvetli ve tat verecek bir halde kurulmuş ki insan okurken tüm dikkatini bu cümlelere vermeden edemiyor. Nergis ve Aziz’in patronunun sekreteri ile tanışması ile kendi cinayetinin temellerini elleriyle atmıştır. Yazman Şükran’dan almış olduğu bir ekip bilgiler ışığında patronun gizli saklı bir ilişkisi bulunduğunu öğrenir. Para koparmak umuduyla tehlikeli bir oyuna kalkışır. Patron Esad Bey’e şantaj mektupları yazar. İşte bu mektuplar onun azrailine gönderilmiş olduğu davetiyeler olacaktır. Giriştiği bu tehlikeli oyun sonucu yasak birlikteliğin öteki kahramanı Nergis tarafınca öldürülmüştür. Kitap genel olarak bu cinayetin üstünde dönmektedir.

Nergis bu cinayeti Aziz’i korumak için ilişkisini korumak için işlediğini anlatmaktadır. ama bana nazaran bu olayın vicdan azabıyla baş edememiş ve Aziz’den uzaklaşmıştır. Kısaca sizce de b*k yoluna gitmemiş midir Abdül?

Kitapta sezdiğim başka bir noktada asla dostluk benzer biçimde görünmese de Aziz ve Abdül’ün dostluğudur bence. Bir ihtimal Abdül, aldatma vakasını Aziz’i korumak için değil bir tek bundan zevk duyduğu için Aziz’e anlatmak istemiştir. Gene de ben aralarında geçen diyaloglarda bir ısı sezdim, kim bilir bu diyaloglardan fazlaca zevk aldığım için bu tarz bir olay hissetmişimdir.

Kan ve Gül kitabının belirgin yan karakterleri Saffet, Fulya ve tetikçi Hıdır’dır. taraf karakterler hikâye süresince fazlaca iyi kullanılmış bilhassa Saffet ve Fulya, olayların anlaşılır olması açısından oldukça yararlı olmuştur. Aziz’in bu iki karakter ile 20 sene sonrasında kopmuş olması oldukça üzücüdür bana nazaran.

Tetikçi Hıdır abimiz ise yetiştirme yurdunda büyüyen, baletlik kariyeri belindeki fıtık yüzünden hazin bir halde sonlanmış olan olan karakterdir. Kitabın içinde oldukça değişiktir, renklidir; yazarın ütopyasından kopup geldiği ortadadır. Kahramanımız Aziz’in 20 sene sonrasında adı Aziz’in tavsiyesi ile Kan ve Gül Kuru Temizleme, olacak olan dükkânın sahibi İskender Doğan ile yapmış olduğu konuşmalar kahramanımıza kitap süresince yol göstermiştir.

Kitapta eleştirebileceğim bir nokta kitabın kısa oluşudur. Bu şekilde bir hikâye daha uzun ve doyasıya işlenmeliydi diye düşünüyorum. Kitabın son kısımları birazcık oldubittiye gelmiş ve tadını biz okurların damağında bırakmıştır.

Kitabın garip başka bir noktası ise bölüm başlıklarının Nirvana adlı rock müzik grubunun aynı adlı parçalarından alınmış olmasıdır. Kitap içinde de grubun solisti Kurt Cobain’in ölümünden sıkça bahsedecektir. Kısaca bir bakıma Nirvana severlerin gönlünü fethetmiştir yazarımız.

Yazar: Ceren Kozalıoğlu

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Transformers: The Last Knight

sıradanlaşan hayatınıza renk katmanın zamanı gelmedi mi?