in ,

Organik Yollarla ten (ten) Beyazlatma

Evde hazırlayacağınız bu doğal yollarla cildinizi beyazlatmak artık çok kolay

Cildimizin bazı nedenlerden  dolayı doğuştan haiz olduğu rengi süre içinde değişebilmektedir. Bu etkenlerin başlıcaları çevresel nedenler, aşırı güneş ışınlarına maruz kalma, kimyevi etkenler, cilt kuruluğu, stres, yetersiz beslenme ve aşırı kozmetik ürün kullanımı olarak sayılabilir.

Bir oldukça insan daha açık tende ve bilhassa yüzünde bulunan tüm kir ve izlerden azade kusursuz bir cilt sahibi olabilmek için büyük gayretler sarf etmektedir. İnsanların bu ilgisi yardımıyla cilt beyazlatma alanında büyük bir pazar oluşmuş ve bu mevzuda krem ya da losyonlar yaygınlaşmıştır. ama bu şekil ürünler içeriğindeki kimyevi maddeler kullanım sonunda cildi tahriş edebilecek düzeyde tehlikeli olabilmektedir. Ek olarak bu ürünleri satın almak da her bütçeye uygun olmayacak kadar da pahalı olabilmektedir.

Yapınış olarak üretilip ticari maksatlarla servis edilen hazır ürünler yerine hem ekonomik olup hem de güvenli ve cilt beyazlatma mevzusunda etkili netice alabileceğiniz organik yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler ile ilgili 10 tavsiye ve daha yararlı olması için kendi aralarında birkaç tane kombinasyon içeren uygulama reçeteleri aşağıdaki gibidir.

1. Yoğurt 

Bir süt ürünü olan yoğurtun muhteviyatında cilt için oldukça besleyici polimer bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan laktik asitin cildi beyazlatıcı özelliği bulunmaktadır. Yoğurtla ilgili aşağıda belirtilen tavsiyeler her cilt tipi için uygun olabilmektedir.

•yoğurdu cildinize ince bir katman halinde sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonrasında ılık su ile durulayın. ten tonu

vücudunuzdaki değişimi görebilmek için birkaç hafta süresince her gün bu işlemi tekrarlayın.

•Maskeyi zenginleştirmek için bir yemekaşığı taze yoğurt ile bir yemek kaşığı balı karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürdükten sonrasında 10 ya da 15 dakika bekleyin ve su ile durulayın. Netice alabilmek için günlük olarak tekrarlamanız gerekmektedir.

•Ek olarak maske muhteviyatına bir miktar limon suyu ve kıvamını ayarlayabilmek için de bir miktar yulaf unu ekleyebilirsiniz. Bu karışım fazladan olarak cildinizi besleyecek ve nemlendirecektir.

 

2. Portakal

ten bakımında gereksinim duyulan en mühim madde portakaldan kolay bir halde temin edebileceğiniz C vitaminidir. Ek olarak portakal yüzünüzü beyazlatmak için oldukça varlıklı içeriklere haizdir.

düzenlolarak tüketilen taze portakal suyunun cildin yumuşak bir doku halinde olması için büyük yarar sağlamış olduğu ortaya çıkarılmıştır. Portakal ile cilt beyazlatma (yüz beyazlatma) iki değişik yöntemle uygulanabilir.

İki yiyecek kaşığı portakal suyu ile bir miktar toz haline getirilmiş zerdeçal ile kıvamlı bir karışım hazırlayın. Kol ve bacaklarınıza da kullanabileceğiniz bu karışımı gece yüzünüze sürün. Gece boyu yüzünüzde kalan maskeyi ertesi sabah sudan geçirin ve bu işlemi günlük olarak tekrarlayın.
Portakal kabuğunu toz haline gelecek şekilde rendeleyin. Rendeden geçirilmiş kabuk ve taze yoğurdu karışmasını sağlayarak macun formu alacak şekilde karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve 15-20 dakika bekleyip durulayın. Cildinizdeki noktalar ve öteki izlerden kurtulabileceğiniz bu yöntem haftada en fazla bir ya da iki defadan fazla tekrarlamayın.

 

3. Nohut Unu 

ten tonunu açmak isteyen insanların kullandıkları en mükemmel içeriklerden birisi nohut unudur. Bu madde ile hazırlanan maske cilde daha sıhhatli bir biçim kazandırmaktadır. Aşağıda belirtilen yöntem cildinizi organik olarak nemlendirirken cildiniz üstünde biriken fazla yağı uzaklaştırmaktadır.

Uygulanışı ve hazırlanışı;

Bir miktar nohut ununu macun formu oluşacak şekilde birazcık su yada gül suyu ile karıştırın. Karışımı yüzünüze, kolunuza ve bacağınıza sürün. Macun kuruyana kadar bekleyin ve sui le durulayın.

 

 

4. Bal 

Bal cilt tonunuzu açarken cildinizi nemlendirici tesir göstermektedir. ten kuruluğu stabil olmayan cilt tonu için en belirgin faktördür. Sivilce, yaş ve akne lekeleri için bal anti bakteriyel bir tesir göstermektedir.

jar of honey with honeycomb on wooden table

Balı yüzünüze ince bir katman halinde sürün ve birkaç dakika sonar ılık su yardımı ile cildinizi durulayın. Bu rahat yöntem cildinizde bulunan ölü derilerin uzaklaştırılması, eskiye nazaran daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını elde edecektir.

Bal ile yüz ya da cilt beyazlatmak için hazırlayabileceğiniz bir maske tarifi de vardır. Bir çay kaşığı saf bal içine, bir çay kaşığı limon suyu, bir yiyecek kaşığı süt tozu ve bir ya da yarım yiyecek kaşığı badem yağı ilave edin. Ve benzeşik bir biçim kazandırdıktan sonrasında ince bir katman halinde yüzünüze sürün, 10 ya da 15 dakika bekledikten sonrasında soğuk su ile sudan geçirin. Bu maskeyi her gün uygulayarak daha açık bir tonda cilde haiz olabilirsiniz.

 

 

5. Limon

Limonun asidik içinde ne olduğu cildi beyazlatmanın yanı sıra muhteviyatında bulunan varlıklı C vitamin yeni hücrelerin oluşumunu desteklemektedir. Ek olarak limonun antioksidan özelliği ile cildin görünümü için oldukça

yararlı olabilmektedir.

Bir parça pamuğu taze sıkılmış limon suyu içine batırın ve cildinize direkt uygulayın. yada suyu yerine isteğiniz doğrultusunda bir limon dilimini müdahale yapmak istediğiniz lokasyona koyun ve cildinizin limon suyunu emmesini bekleyin. Minimum bir saat bekledikten sonrasında cildinizi yıkayabilirsiniz.. bu işlemi günlük olarak tekrarlamalısınız. Bu rahat fakat etkili yöntem size cilt tonu için istenilen sonucu verecek ve cildinizi beyazlatacaktır. Ve kesinlikle yüzünüzdeki lekelerin çoğalmasını önleyecektir.

Üç çay kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı badem tozu yada domates suyu ile karıştırın. Oluşan macunu yüzünüze sürün ve yarım sat bekledikten sonrasında su ile sudan geçirin. Bu işlemi günde bir kez tekrarlayın.

Yukarıda sayılan iki yönteme ek olarak daha etkili netice alabileceğiniz alternatif bir yöntem de şudur; bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı süt tozunu bal ile karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonrasında 15 ile 20 dakika kadar bekleyin ve durulayın. bu işlemi günde bir yada iki günde bir olarak tekrarlayın.

Not: Tüm bu yöntemlerden herhangi birini uygularken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir husus vardır. Hangi metodun size daha uygun bulunduğunu düşünürseniz düşünün yüzünüz ya da cildinizin herhangi bir noktasında açık yara olmamasına dikkat edin. Limonun asidik içinde ne olduğu yaralarınıza acı verici bir tesir sergileyebilir. Ek olarak limon suyu duyarlı ve alerjik ciltler içinde elverişli bir yöntem değildir.

 

 

6. Aloe Vera Jel

Aloe Vera cildinizde bulunan koyu pigmentlerin işlevini azaltıcı bir tesir göstererek cildinizin orijinal rengini yine kazanmasını sağlayabilir. Hiper pigment olarak da vasıflandırılan cilt içinde bulunan pigment yoğunluğunun yüksek olması ve akabinde de cilt tonunun olduğundan daha koyu görünmesi Aloe Vera’ nın tersi tesir göstermesi ile çözüme kavuşabilmektedir.

Ek olarak aloe veranın rahatlatıcı tesiri cilt üstünde yeni hücrelerin oluşmasına ve sıhhatli bir cilde kavuşabilmek için zarar görenlerinin ise tedavisini sağlamaktadır. ten dokusunun genel hatları ile bakımını elde eden aloe vera jeli koyu lekelerin beyazlaştırılmasını sağlamaktadır.

Uygulanış şekilleri;

Aloe vera bitkisinin dış yapraklarından birisini kopartıp sıkın ve çıkan suyu cildinize sürün ve ortalama 30 dakika bekledikten sonrasında su ile cildinizi temizleyip durulayın. bu işlemi minimum iki hafta süresince günde iki kez tekrarlayın. Eğer aloe vera bitkisine erişebilme imkanınız yoksa hazır olarak satılan aloe vera jelini alıp kullanabilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Sonbaharda izlemeniz gereken 5 film

Sonbaharda zayıflamanın yolları