in ,

Sabah koşmanın yararları nedir ?

Sabah koşmanın yararları nedir ?

Sabah koşmanın yararları nedir ? Sadece bilhassa sabahları meydana getirilen koşunun sıhhat için birçok pozitif yönde tesiri var. Her gün tertipli olarak yalnız 5 dakika koşmanın bile ömrünüzü 3 sene uzattığını biliyor muydunuz? Sabah koşmak ruhsal ve fizyolojik olarak bedeninize birçok katkı sağlıyor.

Sabah koşmanın yararları nedir ?

 

 1. Koşmak stresi azaltır. Bu sebeple kendinizi daha zinde, iyi ve mutlu hissedersiniz. Koşarak tüm toksinlerinizden kurtulabilir, daha sıhhatli günler geçirebilirsiniz.
 2. Koşmak yağ yakımını hızlandırır. Yürek sağlığınız için koşmak bir fazlaca önemlidir. Bu bakımdan pek doğal olarak koşarak kilo da verebilirsiniz.
 3. Koşmak insan nabzının düzene girmesini sağlar.
 4. Koşu esnasında gelişme hormonu salgılanır. Bu sebeple de koşmanın boy uzaması üstüne direkt tesiri vardır. Bilhassa gelişme çağlarında evlatların koşması gelişimlerine büyük yarar elde edecektir.
 5. Mükemmel bir kondisyon sağlar, tertipli koşan kişiler kolay kolay yorulmaz ve oldukca fazla dinlenme ihtiyacı duymaz.
 6. Koşmak fit olmanızı sağlar, vücutta göbek, kalça, kol, basen, ayak ve sırt bölgesinde genişlemiş olan yağ dokusunu inceltir.
 7. Koşmak beynin gri hücrelerinin yenilenmesine destek sunar. Konsantrasyon ve dikkat işte bu noktaya devreye giriyor.
 8. Herhangi bir sinir bozukluğu durumunda koşu yapmış olursanız, kendinizi daha rahat ve rahat hissedersiniz. Zira adrenalin damarların iç duvarlarından kertikler açar ve onları gözenekli duruma getirir. Buraya kireç, yağ ve kir birikir. Damarlarda tıkanıklılar meydana gelir. Bu sebeple koşu bu şeklinde problemleri ortadan kaldırır.
 9. Kan şekerini düşüren düzeni koşu bilhassa diyabet hastalarına tavsiye edilmektedir.
 10. Koşarak kendinize meditasyon uygulayabilirsiniz.
 11. Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi koşmakla ilgili bir araştırma yapmış oldu. Bu araştırmaya nazaran, yetişkinlerin erken ölme, kanser şeklinde sıhhat problemleri asla koşmayanlara nazaran yarı yarıya daha azdır.
 12. Ek olarak Almanya Ulm Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya nazaran koşmak insan zekasının gelişmesini sağlıyor.
 13. Meydana getirilen araştırmalar tertipli koşmaya başlamış olan insanların dikkatinin artığını göstermektedir.
 14. Rahat ve ekonomik bir spor olduğundan hepimiz koşabilir. Yalnız disipline olmanız ve tertipli aralıklarla koşmanız kafi.

Sabah koşmanın yararları nedir ?

Koşmanın Zayıflamaya Tesirleri

Koşmanın yararları yalnız sağlıkla ilgili değildir, kilo vermek isteyenler içinde en etkili spor olarak görülür.

 1. Orta ritmde bir saat yapmış oluğunuz koşu ile 550 kalori yakabilirsiniz.
 2. Koşu bandından ziyade, açık alanda koşu yapmak daima daha iyi ve etkilidir. Temiz havada koşup, sakatlanmaları önlemek için de toprak zemin tercih edebilirsiniz.
 3. Koşmak bacakları kalınlaştırmaz ve bacaklarda aşırı kas oluşturmaz. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Koşu temponuzu siz belirleyebilirsiniz. Yeni başlıyorsanız jogging ( ağır gidişat koşu ) sizin için uygun olacaktır ki, bu koşu biçimini daima uygulayabilirsiniz.
 4. Eğer koşmak ile ilgili bir sıhhat sorununuz var ise, evvelinde bir hekimle konuşmanızda yarar var.

Ne düşünüyorsun?

0 Puanlar
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yazar/Author, Storyteller
Sağlık, beslenme, diyet, moda, stil, aşk, evlilik, güzellik, makyaj, anne, çocuk, bebek, hamilelik, alışveriş, kadın yaşamına dair konular kadinkitabi.com’da

Kömürle Gelen güzellik

Salur Kazan: Mecburi Kahraman Filmi izle